O bólu gardła słów kilka – jak się objawia, jak leczyć, jak przeciwdziałać?

Ból gardła może się dać we znaki, jednak można mu po pierwsze zapobiec, po drugie skutecznie go leczyć. Jak powszechnie wiadomo ból gardła to pierwszy sygnał choroby. Objaw ten towarzyszy wielu chorobom, zazwyczaj wirusowym – takim jak przeziębienie, grypa ale także ospa czy mononukleoza. Warto szybko uporać się z chorobą, gdyż bakterie z gardła mogą zainfekować cały organizm i atakować inne narządy. Jeżeli tylko pojawią się pierwsze symptomy przeziębienia, zastosuj kurację, która zahamuje rozwój infekcji. W przeciwnym razie choroba rozwinie się, co skończy się leżeniem w łóżku i przyjmowaniem antybiotyku.

Przyjmuje się, że najbardziej podatne na podrażnienie gardła są dzieci i młodzież. Szczyt zachorowań przypada między 4 a 7 rokiem życia. Większość infekcji gardła wywoływanych jest przez wirusy (szczególnie na wiosnę i jesienią), ale część z nich to sprawka bakterii. Bywa też tak, że początkowo zakażają nas wirusy, a potem osłabiony organizm dodatkowo atakują bakterie.

Warto wspomnieć o tym, że bólowi gardła bardzo często towarzyszy chrypka. Jest to skutek podrażnienia lub zapalenia krtani. Zwykle mija, gdy wyleczymy gardło, ale zanim to nastąpi trzeba ją nieco złagodzić. Na ogół wydaje się nam, że gardło to przestrzeń, jaką widzimy w lustrze po szerokim otwarciu ust, tymczasem to zaledwie środkowa jego partia. Gardło rozciąga się bowiem jeszcze w górę, a więc w stronę nosa, a także w dół, w kierunku krtani. Najstarszym sposobem jest nagrzewanie gardła okładem z ziemniaków. Ugotuj je i gorące rozgnieć widelcem. Papkę zawiń w lniany ręcznik i przyłóż do gardła. Gardło owiń szalikiem i pozostaw do wystygnięcia ziemniaków. Proste sposoby walki z chrypką to płukanie gardła, ssanie tabletek i nagrzewanie (gotowe termiczne okłady można kupić w aptekach). Ostre zapalenie gardła w zdecydowanej większości przypadków wywołują wirusy. Jest ich wiele rodzajów jednak mają wspólną cechę – jak do tej pory naukowcy nie wynaleźli sposobu na wyleczenie wirusowej infekcji gardła. Natomiast, mimo braku leczenia przyczynowego (działającego na wirusa) mamy cały arsenał leczenia objawowego (poprawiającego komfort pacjenta), które na dodatek jest dostępne powszechnie i bez recepty. Gdy dochodzi do zakażenia krtani, rozwija się w niej stan zapalny i obrzęk, który powoduje ból. Wszyscy dobrze wiemy jakie objawy (kaszel, katar, bóle głowy, łamanie w kościach, gorączka) najczęściej towarzyszą temu bólowi bo każdy z nas już nie raz musiał uporać się z tym schorzeniem Większość tych objawów spowodowana jest słabą odpornością organizmu na wirusy i bakterie. W pierwszej kolejności należy wzmocnić swój organizm aby szybko i sprawnie zapobiec chorobie i powrócić do zdrowia. Infekcja związana z bólem gardła może mieć bardzo różny przebieg. Dolegliwości ze strony gardła mogą pojawić się na samym jej wstępie, albo wystąpić później. Mogą one towarzyszyć przeziębieniu, albo występować samodzielnie. Mogą wreszcie kończyć się w miarę szybko, albo się przedłużać i czasem wyraźnie zaostrzać. Obrzęk błony śluzowej gardła sprawia ból podczas przełykania, co utrudnia przyjmowanie pokarmu. Z tego powodu infekcje gardła są szczególnie uciążliwe dla dzieci. Stan zapalny gardła objawia się także uczuciem suchości w jamie ustnej, kaszlem oraz podwyższoną temperaturą ciała.

Często kluczem do zachowania zdrowia jest szybkie rozpoznanie czy infekcja ma charakter wirusowy czy bakteryjny. W tym drugim przypadku szybka interwencja lekarska chroni przed groźnymi powikłaniami. Pamiętaj o oszczędzaniu gardła – nie pal papierosów, nie pij alkoholu i unikaj ostrych przypraw. Jeżeli ból gardła minie, a chrypka nie ustąpi, zasięgnij porady lekarskiej, aby uchronić się przed poważniejszą chorobą, np. polipami strun głosowych. Najlepiej idź do laryngologa.

Co robić gdy boli nas gardło? Metodą polecaną są zwykle płukanki. Niektórzy z nas lubią płukać gardło roztworem soli kuchennej. Wydaje się, że ma to niewielki sens, gdyż słaby roztwór nie odkazi gardła. Jeśli natomiast użyjemy bardziej stężonego roztworu, zaszkodzi to rzeczywiście wirusom czy bakteriom, ale jednocześnie podrażni delikatną i uszkodzoną już przez infekcję błonę śluzową. Znacznie lepsza pod tym względem jest soda oczyszczona – działa łagodząco i ściągająco, z tego zresztą względu stosuje się ją np. do kompresów na stłuczenia. Część z nas nie lubi jednak smaku sody i woli już dłużej chodzić z bolącym gardłem, niż zmuszać się do takich płukanek.

Co robić gdy ból gardła dotknie małe dziecko? Aby złagodzić dziecku ból gardła należy mu podawać dużo napojów (lepiej letnich niż gorących) , nawilżać pomieszczenie w którym przebywa dziecko (np. powiesić mokry ręcznik na kaloryferze). Jeśli u dziecka oprócz bólu gardła występuje gorączka powyżej 38 st. C można dziecku podać paracetamol.

Reklamy

Informacje o bolgardla

Blog o bólu gardła
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ból gardła i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „O bólu gardła słów kilka – jak się objawia, jak leczyć, jak przeciwdziałać?

  1. Miguel Suladrena pisze:

    Jednak patrz� c na kariery takich osób jak Gates czy Zuckerberg, mamy w� tpliwo� ci czy pierwsze i drugie twierdzenie s� dzisiaj aktualne. Polecam ten blog swoim zjadaczom chleba.

  2. chora Chorsza pisze:

    witam wedlug mnie najlepszy na bol gardla jest neo angin i dzieciom smakuje a zarowno pomaga jest on tez bardzo dobry dla doroslych nawet na najwiekszy bol gardla. gardlo i ja i moje dzieci pluczemy jodyna do kubka nalac wode do tego 6 kropli jodyny i gotowe naprawde probowalismy wszystkiego i takie leczenie jest najlepsze
    naprawdę polecam anna koroniewska

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s