Ból gardła, co warto nim wiedzieć?

Zazwyczaj mówi się, że ból gardła to dolegliwość, na którą cierpiał niejednokrotnie każdy z nas. Czasami to oznaka niegroźnej niedyspozycji, jednakże może zwiastować również coś znacznie bardziej poważnego. Na ból gardła jest wiele środków zarówno antybiotyków podawanych w szczególnych przypadkach jak i środków bez recepty.

Jak wiadomo leczenie bólów gardła opiera się z reguły na leczeniu objawowym, które ma złagodzić objawy choroby. Nie są stosowane w takich sytuacjach leki antywirusowe, gdyż mają one liczne skutki uboczne i są po prostu drogie. Leki takie stosuje się jedynie w przypadkach szczególnych, o ostrym przebiegu. Bólowi gardła bardzo często towarzyszy chrypka. Jest to skutek podrażnienia lub zapalenia krtani. Zwykle mija, gdy wyleczymy gardło, ale zanim to nastąpi trzeba ją nieco złagodzić. Najstarszym sposobem jest nagrzewanie gardła okładem z ziemniaków. Ugotuj je i gorące rozgnieć widelcem. Papkę zawiń w lniany ręcznik i przyłóż do gardła. Gardło owiń szalikiem i pozostaw do wystygnięcia ziemniaków. Proste sposoby walki z chrypką to płukanie gardła, ssanie tabletek i nagrzewanie (gotowe termiczne okłady można kupić w aptekach). Ból gardła „przeziębieniowy” może pojawić się nagle, czasem poprzedzony bywa katarem. Ból nasila się podczas połykania, towarzyszą mu uczucie drapania, kłucia i pieczenia. Samopoczucie chorego jest na ogół złe, występować może suchy kaszel. Obserwuje się przekrwienie spojówek i powiększenie węzłów chłonnych. Ogólne „rozbicie”, bóle mięśni i głowy, podwyższona temperatura to inne objawy. Błona śluzowa gardła jest przekrwiona i rozpulchniona. Gardło to przestrzeń rozciągająca się od podstawy czaszki aż do krtani, stanowiąca część wspólną dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Gardło utworzone jest z trzech pięter: jamy nosowo-gardłowej, jamy ustnogardłowej i części krtaniowej gardła. W części ustnej i krtaniowej gardła błona śluzowa pokryta jest nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, a w części nosowej nabłonkiem wielorzędowym migawkowym. Prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej gardła jest warunkiem koniecznym dobrego samopoczucia. Tymczasem błona śluzowa gardła jest stale narażona na działanie drażniących czynników fizykochemicznych, dostających się do organizmu drogą pokarmową i oddechową. Pomimo doskonale rozwiniętych funkcji regeneracyjnych błona śluzowa gardła jest stale poddana działaniu zmiennych temperatur (ujemnych w trakcie spożywania lodów, wysokich jak dla gardła temperatur związanych ze spożywaniem gorących zup czy piciem gorących napojów). Infekcja gardła jest bardzo nieprzyjemna i daje uczucie dyskomfortu. Jednak nasz organizm sam może ją zwalczyć, jeśli tylko trochę mu w tym pomożemy. Już w czasie gdy poczujemy początkowe stadium bólu gardła postarajmy się zmniejszyć nieco tempo życia. Jeśli jest to możliwe zróbmy sobie kilkudniową przerwę od pracy i innych zajęć. Przemęczony organizm dłużej będzie walczył z infekcją i będzie to dla niego trudne zadanie. Poza tym narażamy się także na ryzyko wystąpienia powikłań i dłuższą chorobę, tak więc lepiej wziąć kilkudniowy urlop niż kilkutygodniowe zwolnienie.

Pomówmy zatem o tym czym jest infekcja wirusowa, której najczęstszym objawem jest właśnie ból gardła to choroba mająca charakter samoograniczający, co znaczy, że po pierwszym okresie, w którym występują nasilone i nieprzyjemne objawy, stan zdrowia zaczyna się poprawiać i organizm sam się leczy (stąd też powiedzenie, że nieleczona infekcja trwa siedem dni, a leczona tylko tydzień). Mimo że organizm sam z reguły zwalcza chorobę, warto mu pomóc i likwidować dolegliwości. Infekcja wirusowa jest przyczyną reakcji organizmu, który broniąc się wydziela różne substancje chemiczne, tzw. mediatory zapalenia. Są to bradykininy, cytokiny, histamina, itp. Mediatory zapalenia to informacja dla komórek układu odpornościowego, że w danym „obszarze” organizmu dzieje się coś złego – to przywołanie obrońców organizmu, których zadaniem jest walka z zarazkami. Skutkiem działania mediatorów zapalenia jest obrzęk błony śluzowej i zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych. Do częstych infekcji górnych dróg oddechowych dochodzi również u osób z upośledzoną drożnością nosa (ze skrzywioną przegrodą nosa bądź polipami nosa). Taka osoba oddycha ustami. Nos oczyszcza, nawilża i ogrzewa wdychane powietrze. Oddychanie ustami niestety nie przygotowuje należycie powietrza do „wejścia” do organizmu. Nieoczyszczone, zimne powietrze wysusza błony śluzowe gardła, ułatwiając czynnikom zakaźnym spowodowanie infekcji. Warto szybko uporać się z chorobą, gdyż bakterie z gardła mogą zainfekować cały organizm i atakować inne narządy. Jeżeli tylko pojawią się pierwsze symptomy przeziębienia, zastosuj kurację, która zahamuje rozwój infekcji. W przeciwnym razie choroba rozwinie się, co skończy się leżeniem w łóżku i przyjmowaniem antybiotyku. Pamiętaj o tym, że dorośli przeziębiają się średnio trzy razy w roku, dzieci nawet siedem. Kupowanie za każdym razem drogich lekarstw w aptece może nadszarpnąć nasz domowy budżet. Spróbuj więc wyleczyć niektóre dolegliwości za pomocą produktów ze spiżarki. Domowe medykamenty stosowały już nasze babcie. Przekazywane z pokolenia na pokolenie receptury pomogą także tobie.

Inny sposób łagodzenia dolegliwości to – płukanie gardła to najstarsza metoda walki z bólem gardła. Jest skuteczna i przynosi natychmiastową ulgę. Do oczyszczania gardła można stosować napary z kory dębu, rumianku, szałwi. W aptekach dostępne są również gotowe preparaty, np. wyciąg z rumianku. Gdy chwyci nas ból gardła, można je przepłukać solanką przygotowaną z łyżeczki soli kuchennej rozpuszczonej w szklance ciepłej wody. Nieumiejętne płukanie gardła przyniesie więcej szkody niż pożytku. Pamiętajmy, że płyn do płukania powinien mieć taką samą temperaturę jak ciało. Aby płukanie przyniosło efekty, należy je robić kilka (3-4) razy dziennie. Nie jest potrzebne wielokrotne nabieranie płynu oraz długie „gulgotanie” nim w gardle. 3-4 ruchy w zupełności wystarczą. Robiąc to częściej i dłużej, podrażnimy błonę śluzową. Po grypie dochodzi czasem do rozwoju powikłań. Najczęstsze z nich to zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie ucha środkowego lub zatok obocznych nosa. Na szczęście, w wyniku grypy rzadko pojawiają się zapalenie mięśnia serca i zapalenie opon mózgowych. Dlatego w przypadku podejrzenia grypy niezbędna jest wizyta u lekarza. Przeziębienie wraz z jego podstawowym objawem – zapaleniem gardła – możemy próbować leczyć sami, a do lekarza zgłosić się, gdy nasz zły stan się nie poprawia. Jeszcze kilka słów o dziecku. Aby złagodzić dziecku ból gardła należy mu podawać dużo napojów (lepiej letnich niż gorących) , nawilżać pomieszczenie w którym przebywa dziecko (np. powiesić mokry ręcznik na kaloryferze). Jeśli u dziecka oprócz bólu gardła występuje gorączka powyżej 38 st. C można dziecku podać paracetamol.

Reklamy

Informacje o bolgardla

Blog o bólu gardła
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ból gardła. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Ból gardła, co warto nim wiedzieć?

  1. eliza pisze:

    W ogóle nie wiem co to jest ból gardła nigdy nie miałam tego problemu i ani razu nie chorowałam na to. Uwierzycie?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s