Tantum Verde to lek na ból gardła

Ból gardła pojawia się najczęściej nagle, jednak czasami poprzedza go katar. Ból ten nasila się podczas połykania i objawia się uczuciem drapania. Często towarzyszy mu ból głowy i podwyższona temperatura. Wtedy do akcji wchodzi Tantum Verde.

Gardło często boli w zimie przez mroź na dworze i suche, ciepłe powietrze w pomieszczeniach. Po kuracji antybiotykowej gardło też może bolec, ponieważ jest wyjałowione. Można mieć nawet lekki kaszel i ciągle uczucie suchości w górnych drogach oddechowych. Na takie przypadki wynaleziono właśnie Tantum Verde.

Tantum Verde Forte, Benzydamini hydrochloridum 3 mg/ml to aerozol do stosowania w jamie ustnej i gardle.

Wskazania do stosowania Tantum Verde:

Leczenie objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła tj. w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, zapaleniu błon śluzowych po radioterapii, w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii a także po intubacji.
Dawkowanie i sposób podawania:

Lek Tantum Verde przeznaczony jest do stosowania przez osoby dorosłe, szczególnie przez osoby, które nie mogą płukać jamy ustnej.

Lek należy stosować 2 do 6 razy na dobę, po 2-4 dawki. Każda dawka zawiera 0,17 ml roztworu.

Nie należy przekraczać zalecanych dawek.

Nie należy stosować dawki podwójnej Tantum Verde w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania. Gdyby dolegliwości się powtarzały lub nasilały, należy poradzić się lekarza. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza.
Przeciwwskazania:

Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w jego skład.
Zawarta w leku Tantum Verde substancja pomocnicza (metylu parahydroksybenzoesan) może wywołać reakcję alergiczną.

Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, leków o działaniu miejscowym, może spowodować reakcję uczuleniową, w takim przypadku lek należy odstawić i zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Działania niepożadane:

Brak danych statystycznych na temat działań ubocznych preparatu. Wiadomo jednak, że lek powoduje bóle i zawroty głowy, pobudzenie i niepokój, zaburzenia wzroku (podwójne widzenie). Drżenie mięśni oraz halucynacje.

Najczęściej występuje drętwienie lub utrata czucia w miejscu zastosowania leku. Objawy te są związane z działaniem farmakodynamicznym benzydaminy, która między innymi wykazuje działanie miejscowo znieczulające i ustępują po krótkim czasie. Rzadziej spotyka się uczucie kłucia lub mrowienia. W pojedynczych przypadkach może wystąpić lekkie pieczenie błony śluzowej. Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają przerwania leczenia. Benzydamina stosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia ( do 5% dawki), w związku z tym ogólne działania niepożądane występuje rzadko i są niezbyt nasilone. Mogą wystąpić pojedyncze przypadki ogólnych działań niepożądanych, takich jak: nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy.

Zazwyczaj płyn stosuje się 2-3 razy dziennie po 15 ml w niewielkiej ilości wody do płukania jamy ustnej i gardła. Aerozolem spryskuje się śluzówki jamy ustnej 2-6 razy dziennie.

Aerozol
Od 2 do 6 razy na dobę. Dzieci poniżej 6 lat: 1 dawka leku na 4 kg masy ciała, od 2 do 6 razy na dobę. Bez względu na masę ciała, jednorazowo nie należy przekraczać 4 dawek. Dzieci od 6 do 12 lat: 4 dawki leku, od 2 do 6 razy na dobę. Dzieci powyżej 12 lat i dorośli: od 4 do 8 dawek leku 2 do 6 razy na dobę. Każda dawka leku zawiera 0,17 ml roztworu. Uwaga: Leczenie ciągłe nie powinno przekraczać 7 dni, a o jego ewentualnym przedłużeniu powinien zadecydować lekarz.
Płyn
Stosuje się od 2 do 3 razy na dobę. Jednorazowo należy użyć ok. 15ml płynu ( 1 łyżka stołowa) stężonego roztworu lub rozcieńczonego niewielką ilością wody i płukać jamę ustną i gardło przez 20 do 30 sekund.

Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu:

Aziende Chimiche Riunite Angelini Francesco – A.C.R.A.F. S.p.A
Viale Amelia 70, 00181 Roma, Włochy
Lek dostępny bez recepty.

Reklamy

Informacje o bolgardla

Blog o bólu gardła
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ból gardła i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Tantum Verde to lek na ból gardła

 1. Magi pisze:

  Używam tantum verde od dość dawna i jestem zadowolona

 2. marysia pisze:

  Stosuję Tantum Verde, bo Zawarta we wszystkich produktach Tantum benzydamina, jest dobrze tolerowaną substancją, która szybko wchłania się osiągając najwyższe stężenie w miejscu objętym stanem zapalnym. Przy wtedy miejscowej aplikacji preparatu przenikanie substancji czynnej do krwiobiegu ograniczone jest do minimum, co chroni organizm przed tzw. ogólnoustrojowym wpływem tego leku i ogranicza ryzyko działań ubocznych. Z tego co mi wiadomo przewaga benzydaminy nad innymi lekami pochodnymi salicylanów, które swoje właściwości przeciwzapalne opierają na blokowaniu syntezy prostaglandyn (hormonów regulujących funkcje życiowe), tkwi w jej zdolności do hamowania aktywności cytokin prozapalnych, będących rzeczywiście groźnymi mediatorami stanu zapalnego.

 3. nma pisze:

  Tantum verde stosuję od dawna i moja opinia jest pozytywna.

 4. bienkowa pisze:

  a mojemu mezowi nie pomogl na bol gardła

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s