Flegamina to syrop na kaszel ułatwiający odkasłanie

Flegamina rozpuszcza gęstą lepką wydzielinę z błon śluzowych oskrzeli. Ułatwia to odkasływanie flegmy i dzięki temu kaszel uspokaja się. Działanie leku następuje stopniowo i dlatego jest ważne, aby nie przerywać leczenia zbyt wcześnie, zwłaszcza w stanach chronicznych.

Bromheksyna – to syntetyczna pochodna alkaloidu wazycyny o działaniu mukolitycznym, otrzymywana z hinduskiej rośliny Adhatoda vasica. Jej działanie polega głównie na oczyszczaniu drzewa oskrzelowego z gęstej wydzieliny śluzowej towarzyszącej wielu schorzeniom dróg oddechowych. Po podaniu leku zwiększa się objętość wydzieliny śluzowej i zmniejsza się jej lepkość. Działanie leku polega na depolimeryzacji kwaśnych włókien polisacharydowych w śluzie i pobudzeniu aktywności komórek gruczołowych do wytwarzania obojętnych polisacharydów, co powoduje zmniejszenie lepkości gęstej wydzieliny oskrzelowej. Analiza mikroskopowa śluzu wykazała, że w ciągu 10 dni podawania bromheksyny następowała fragmentacja ciągliwych włókien. Po zaprzestaniu podawania leku morfologiczny obraz wydzieliny oskrzelowej wracał do stanu poprzedniego – zwiększała się jej lepkość. Na początku leczenia bromheksyną zwiększa się ilość wytwarzanego śluzu. Bromheksyna ułatwia wykrztuszanie gęstej wydzieliny, poprawia transport rzęskowy i wentylację płuc, co w efekcie przyśpiesza cofanie się stanu zapalnego.
Zastosowanie Przewlekłe choroby oskrzeli z gęstą wydzieliną. Łagodzenie kaszlu, któremu towarzyszy lepka wydzielina z błon śluzowych oskrzeli.
Pacjenci cierpiący na chorobę wrzodową oraz, u których występuje krwawe zabarwienie flegmy powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. w okresie ciąży i karmienia piersią Bromheksyny nie należy podawać w pierwszych trzech miesiącach ciąży. W pozostałym okresie stosować wyłącznie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Ze względu na brak danych o przechodzeniu brornheksyny do mleka karmiącej matki, nie zaleca się stosowania leku w okresie laktacji. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń w ruchu Należy zachować ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia bólu i zawrotów głowy lub senności.

W stanach zapalnych dróg oddechowych z towarzyszącą infekcją bakteryjną bromheksynę należy podawać Flegaminę jednocześnie z antybiotykami i lekami rozszerzającymi drogi oddechowe. Ważne jest także stosowanie fizykoterapii układu oddechowego (oklepywanie klatki piersiowej, drenaż ułożeniowy, inhalacje), w razie potrzeby – tlenoterapii oraz prawidłowego nawodnienia chorego, zwłaszcza pacjentów w podeszłym wieku i gdy w obrazie klinicznym dominuje gorączka. Bromheksynę należy ostrożnie stosować u chorych z czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz w przypadkach ciężkiej niewydolności nerek. Preparat wywiera wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Należy zachować ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia senności lub bólu i zawrotów głowy.
Działania niepożądane 1/1000
– Biegunka,
– mdłości,
– wymioty.

<1/1000
– Przejściowe zmiany w funkcjach wątroby.
– Suchość błon śluzowych jamy ustnej, dlatego niezbędna jest dokładna higiena zębów po każdym posiłku.

Forma leku: iniekcje 2 mg/ml; krople 2 mg/ml; syrop 0,8 mg/ml; tabletki 8 mg.
Zawartość substancja czynna – bromhexidine hydrochloride

1 ampułka (2 ml) roztworu do iniekcji zawiera 4 mg chlorowodorku bromheksyny.
Zamienniki Leku Bromhexidine hydrochloride

Objawy niepożądane podczas stosowania bromheksyny występują bardzo rzadko. Są to: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, wysypki skórne, świąd, spadek ciśnienia krwi, senność, zawroty i bóle głowy oraz przejściowe zwiększenie aktywności transaminaz w surowicy. U chorych z brakiem odruchu kaszlowego lub słabo wykrztuszających może dojść do zaczopowania oskrzeli przez nadmiar wydzielanego śluzu.
Dawkowanie Tabletki-
Dorośli i dzieci powyżej 10 roku życia – 1 tabletka 3 razy dziennie lub według przepisu lekarza.

Syrop-
Dorośli i dzieci powyżej 10 roku życia – 10 ml 3 razy dziennie.
Dzieci 6-10 lat – 5 ml 3 razy dziennie; 3-5 lat – 2,5 ml 2 razy dziennie; poniżej 1 roku życia 1,2 ml 2 razy dziennie lub według przepisu lekarza.

Krople-
Dorośli i dzieci powyżej 10 roku życia – 4 ml 3 razy dziennie.
Dzieci 6-10 lat – 1-2 ml (15-30 kropli) 3 razy dziennie;1-5 lat – 12 kropli 3 razy dziennie; poniżej 1 roku życia – 8 kropli 3 razy dziennie lub według przepisu lekarza.

iniekcje
Roztwór w ampułkach zalecany jest dla dorosłych i dzieci powyżej 10 lat. Dawkowanie i czas podawania leku zależy od rodzaju schorzenia i stanu klinicznego pacjenta.
Dorośli:
zwykle 1 ampułka (4 mg) 2-3x/dobę głęboko domięśniowo. W stanach ciężkich 2 ampułki 2x/dobę głęboko domięśniowo. W schorzeniach o ciężkim przebiegu z dużą ilością zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych bromheksynę można stosować dożylnie, w powolnym wstrzyknięciu (2-3 min), w dawce 4 do 12 mg/dobę, ewentualnie w powolnym wlewie kroplowym, po rozcieńczeniu 8 do 12 mg leku w 500 ml 5% roztworu glukozy (nie stosować innych płynów do rozcieńczania).
Dzieci powyżej 10 lat:
1/2 ampułki (2 mg) – 3x/dobę głęboko domięśniowo. W ciężkich zaburzeniach czynności nerek dawki leku należy zmniejszyć lub wydłużyć przerwy między dawkami. Zwykle lek stosuje się przez 7-10 dni.

syrop
dorośli i dzieci od 11 r.ż. – 8 mg 3 razy dziennie;
dzieci 8-10 r.ż. 4 mg 3 razy dziennie.

tabletki
Doustnie: dorośli i dzieci powyżej 10 roku życia 3 razy dziennie 8 mg; dzieci 7-10 rok życia 3 razy dziennie 4 mg

krople
Niemowlęta od 1- 6 miesięcy życia: 10 kropli 2 razy na dobę
Niemowlęta od 6-12 miesięcy życia: 10 kropli 3 razy na dobę
Dzieci 1-2 lat : 15-20 kropli 3 razy na dobę
Dzieci 2-6 lat : 20-40 kropli 3 razy na dobę
Ciąża i karmienie Nie stwierdzono jakiegokolwiek ujemnego wpływu preparatu na płód.
Lek przenika do mleka matki, lecz oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Należy jednak przedyskutować z lekarzem zamiar stosowania leku w trakcie karmienia dziecka piersią.

Kategoria bezpieczeństwa stosowania w ciąży – C. Bromheksyny nie należy podawać w I trymestrze ciąży. Lek przenika do mleka karmiącej matki, dlatego nie zaleca się stosowania leku w okresie laktacji.

Reklamy

Informacje o bolgardla

Blog o bólu gardła
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ból gardła, kaszel i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Flegamina to syrop na kaszel ułatwiający odkasłanie

 1. ewelina pisze:

  Flegaminy nie poleciłabym najgorszemu wrogowi. Obrzydliwy syf i nie działa.

 2. Anna pisze:

  Najbardziej dla mnie zaufany syrop na kaszel. Właściewie nic innego bym nie poleciła.

 3. Mogil pisze:

  Flegamina ma takie piękny dekadencki smak… uwielbiam ją!

 4. mania pisze:

  Flagaminy nie znoszę, bo to ohyda, bleeee

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s