Azulan – płyn który pomaga w stanach zapalnych gardła

Azulan to wyciąg płynny z kwiatu rumianku ze względu na zawartość między innymi kwasu krzemowego flawonów oraz kumaryn ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwuczuleniowe.

Stosowanie zewnętrznie Azulan – uszkodzenia naskórka, owrzodzenia żylakowate, pęknięcia odbytu, pęknięcia brodawek, stany zapalne pochwy, jamy ustnej, zapalenia błon śluzowych, gardła i migdałków.
Wewnętrznie – przeciwskurczowo w zaparciach i wzdęciach, przeciwzapalnie.

Skład Azulanu: Chamomillae extractum fluidum (0,5:1). Preparat jest wyciągiem etanolowym z kwiatu rumianku.

Działanie: Azulan. wykazuje działanie przeciwzapalne na skórę i błony śluzowe polegające na hamowaniu wyzwalania endogennej histaminy, pobudzaniu czynności układu siateczkowo-śródbłonkowego oraz fagocytarnej aktywności leukocytów. Preparat posiada również działanie przeciwbakteryjne – hamuje wzrost szeregu bakterii Gram (+) i drożdżaków (Candida albicans) oraz przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek skóry. Po podaniu doustnym preparat dziata spazmolitycznie i wiatropędnie. Kumaryna (C9H6O2, benzopiron, lakton kwasu o-hydroksycynamonowego) – związek organiczny z grupy laktonów o przyjemnym zapachu świeżego siana. Wykryta w roślinach ponad 80 gatunków z rodzin: traw, storczykowatych, motylkowatych, jasnotowatych. Naturalny inhibitor kiełkowania nasion. Kumaryny są grupą związków czynnych, które charakteryzują się dużą różnorodnością działań farmakologicznych. Związane jest to bezpośrednio z różnicami w budowie cząsteczek poszczególnych związków. Z najważniejszych właściwości tych substancji czynnych wymienić należy działania: przeciwzakrzepowe, spazmolityczne, uspokajające, fotosensybilizujące (uczulające) i światłochłonnne.

Działanie przeciwzakrzepowe niektórych kumaryn związane jest z blokowaniem przez nie w wątrobie syntezy niektórych czynników krzepnięcia krwi, a co za tym idzie upośledzenia tego procesu. Chodzi tu w szczególności o protrombinę oraz czynniki VII, IX i X kaskady krzepnięcia krwi. Do powstawania tych białek w wątrobie niezbędna jest obecność witaminy K. Niektóre kumaryny (np. dikumarol) w wyniku swojego strukturalnego podobieństwa do owej witaminy zastępują ją w szlakach syntezy czynników krzepnięcia krwi. Niestety, podobieństwo strukturalne nie idzie w parze z podobieństwem funkcjonalnym, przez co nie dochodzi do syntezy prawidłowych białek kaskady krzepnięcia krwi. Kumaryny pełnią wiec funkcje tak zwanych antymetabolitów witaminy K.
Niektóre z kumaryn znalazły ponadto zastosowanie w dermatologi przy leczeniu bielactwa. Do mniej leczniczych zastosowań kumaryn zaliczyć należy ich wykorzystanie w kosmetyce jako środków zapachowych, czy filtrów przciwsłonecznych. Wiadomo również, że niektóre z poznanych kumaryn są silnymi truciznami i mają udowodnione działanie kancerogenne.

Flawon (z łac. flavus – żółty, płowy) związek organiczny o wzorze C15H10O2. Tworzy heterocykliczny układ będący podstawową strukturą flawonoidów. Jest to bezbarwna substancja w postaci rozpuszczalnych w wodzie kryształów. Pochodne flawonu – flawony, flawonole i flawanony są żółtymi barwnikami. Stosowany w kosmetykach. Występuje w owocach mandarynki.

Wskazania Azulan: *Zewnętrznie: stany zapalne skóry, błon śluzowych jamy ustnej, dziąseł, schorzenia okolic odbytu i narządów płciowych. *Wewnętrznie: skurcze spastyczne żołądka i jelit oraz schorzenia zapalne przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania: Uczulenie na rośliny z rodziny Compositae.

Sposób użycia: Wewnętrznie: jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, przyjmować 3-4 razy dziennie po 5 ml preparatu rozcieńczonego niewielką ilością płynu, korzystnie soku owocowego. Zewnętrznie: 10% roztwór wodny preparatu. Przed zastosowaniem preparatu należy sprawdzić datę ważności podaną na etykiecie i pudełku kartonowym. Nie stosować łęku po upływie terminu ważności. Producent: Phytopharm

Reklamy

Informacje o bolgardla

Blog o bólu gardła
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ból gardła. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Azulan – płyn który pomaga w stanach zapalnych gardła

  1. Anna pisze:

    Kaszel jest najczęściej objawem przeziębienia lub łagodnej infekcji, która zazwyczaj mija w ciągu tygodnia. Może jednak wskazywać na istnienie poważniejszych schorzeń. Wymaga to fachowej porady medycznej. Wtedy właśnie używam Azulan.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s