Azulan – płyn który pomaga w stanach zapalnych gardła

Azulan to wyciąg płynny z kwiatu rumianku ze względu na zawartość między innymi kwasu krzemowego flawonów oraz kumaryn ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwuczuleniowe.

Stosowanie zewnętrznie Azulan – uszkodzenia naskórka, owrzodzenia żylakowate, pęknięcia odbytu, pęknięcia brodawek, stany zapalne pochwy, jamy ustnej, zapalenia błon śluzowych, gardła i migdałków.
Wewnętrznie – przeciwskurczowo w zaparciach i wzdęciach, przeciwzapalnie.

Skład Azulanu: Chamomillae extractum fluidum (0,5:1). Preparat jest wyciągiem etanolowym z kwiatu rumianku.

Działanie: Azulan. wykazuje działanie przeciwzapalne na skórę i błony śluzowe polegające na hamowaniu wyzwalania endogennej histaminy, pobudzaniu czynności układu siateczkowo-śródbłonkowego oraz fagocytarnej aktywności leukocytów. Preparat posiada również działanie przeciwbakteryjne – hamuje wzrost szeregu bakterii Gram (+) i drożdżaków (Candida albicans) oraz przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek skóry. Po podaniu doustnym preparat dziata spazmolitycznie i wiatropędnie. Kumaryna (C9H6O2, benzopiron, lakton kwasu o-hydroksycynamonowego) – związek organiczny z grupy laktonów o przyjemnym zapachu świeżego siana. Wykryta w roślinach ponad 80 gatunków z rodzin: traw, storczykowatych, motylkowatych, jasnotowatych. Naturalny inhibitor kiełkowania nasion. Kumaryny są grupą związków czynnych, które charakteryzują się dużą różnorodnością działań farmakologicznych. Związane jest to bezpośrednio z różnicami w budowie cząsteczek poszczególnych związków. Z najważniejszych właściwości tych substancji czynnych wymienić należy działania: przeciwzakrzepowe, spazmolityczne, uspokajające, fotosensybilizujące (uczulające) i światłochłonnne.

Działanie przeciwzakrzepowe niektórych kumaryn związane jest z blokowaniem przez nie w wątrobie syntezy niektórych czynników krzepnięcia krwi, a co za tym idzie upośledzenia tego procesu. Chodzi tu w szczególności o protrombinę oraz czynniki VII, IX i X kaskady krzepnięcia krwi. Do powstawania tych białek w wątrobie niezbędna jest obecność witaminy K. Niektóre kumaryny (np. dikumarol) w wyniku swojego strukturalnego podobieństwa do owej witaminy zastępują ją w szlakach syntezy czynników krzepnięcia krwi. Niestety, podobieństwo strukturalne nie idzie w parze z podobieństwem funkcjonalnym, przez co nie dochodzi do syntezy prawidłowych białek kaskady krzepnięcia krwi. Kumaryny pełnią wiec funkcje tak zwanych antymetabolitów witaminy K.
Niektóre z kumaryn znalazły ponadto zastosowanie w dermatologi przy leczeniu bielactwa. Do mniej leczniczych zastosowań kumaryn zaliczyć należy ich wykorzystanie w kosmetyce jako środków zapachowych, czy filtrów przciwsłonecznych. Wiadomo również, że niektóre z poznanych kumaryn są silnymi truciznami i mają udowodnione działanie kancerogenne.

Flawon (z łac. flavus – żółty, płowy) związek organiczny o wzorze C15H10O2. Tworzy heterocykliczny układ będący podstawową strukturą flawonoidów. Jest to bezbarwna substancja w postaci rozpuszczalnych w wodzie kryształów. Pochodne flawonu – flawony, flawonole i flawanony są żółtymi barwnikami. Stosowany w kosmetykach. Występuje w owocach mandarynki.

Wskazania Azulan: *Zewnętrznie: stany zapalne skóry, błon śluzowych jamy ustnej, dziąseł, schorzenia okolic odbytu i narządów płciowych. *Wewnętrznie: skurcze spastyczne żołądka i jelit oraz schorzenia zapalne przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania: Uczulenie na rośliny z rodziny Compositae.

Sposób użycia: Wewnętrznie: jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, przyjmować 3-4 razy dziennie po 5 ml preparatu rozcieńczonego niewielką ilością płynu, korzystnie soku owocowego. Zewnętrznie: 10% roztwór wodny preparatu. Przed zastosowaniem preparatu należy sprawdzić datę ważności podaną na etykiecie i pudełku kartonowym. Nie stosować łęku po upływie terminu ważności. Producent: Phytopharm

Advertisements

Informacje o bolgardla

Blog o bólu gardła
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ból gardła. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Azulan – płyn który pomaga w stanach zapalnych gardła

  1. Anna pisze:

    Kaszel jest najczęściej objawem przeziębienia lub łagodnej infekcji, która zazwyczaj mija w ciągu tygodnia. Może jednak wskazywać na istnienie poważniejszych schorzeń. Wymaga to fachowej porady medycznej. Wtedy właśnie używam Azulan.

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s