Co warto wiedzieć o przyczynach bólu gardła

Wiele rzeczy może powodować ból gardła. Wirusy (takie jak te, które wywołują przeziębienie, mononukleoza) może prowadzić do bólu gardła. Bakterie (takie jak te, które powodują anginy) również może powodować ból gardła, jak palenie tytoniu może oddychania zanieczyszczonym powietrzem i alergii na sierść zwierząt domowych, pyłki roślin i pleśnie.

Powrót do góry

Co to jest angina?

Zapalenie migdałków jest, gdy migdałki (z tyłu jamy ustnej po obu stronach gardła) zostać zakażone przez bakterie lub wirusy. To powoduje, że migdałki puchnąć i może powodować ból gardła i inne objawy. Objawy anginy i migdałków podniebiennych są często podobne (patrz ramka poniżej).

Powrót do góry

Jeśli mam zapalenie migdałków, będę potrzebował migdałków?

Wycięcie migdałków jest operacja, która usuwa migdałki. Większość ludzi, którzy migdałków nie potrzebują migdałków. Być może trzeba migdałków jeśli masz poważne zapalenie migdałków często lub gdy migdałki są zbyt duże i spowodować problemy z oddychaniem. Lekarz powie Ci, czy wycięcie migdałków jest konieczne.

Powrót do góry

Co to jest anginy?

STREP gardła jest spowodowane przez rodzaj bakterii o nazwie streptococcus. Ból anginy często czuje się podobnie jak ból gardła wywołane przez inne bakterie lub wirusy. Co ważne i różni się anginy jest to, że jeśli nie jest leczona może czasem powodować zapalenie nerek lub gorączka reumatyczna. Gorączka reumatyczna może prowadzić do wysypki, zapalenie stawów, co w skrajnych przypadkach do uszkodzenia zastawek serca.

Powrót do góry

Objawy zapalenia migdałków i anginy

Ból gardła

Gorączka

Ból głowy

Białe plamy w gardle lub na migdałkach

Ból podczas połykania

Czerwony i powiększonymi migdałami

Obrzęk, ból węzłów chłonnych w szczękę i gardło

Ból brzucha (zwykle u dzieci)

Wymioty (zwykle u dzieci anginy)

Powrót do góry

Co to jest mononukleoza?

Mononucleosis (mono) jest infekcją wirusową wywoływaną przez wirus Epsteina-Barr. Jednym z głównych objawów mono jest ból gardła, które mogą trwać od 1 do 4 tygodni. Inne objawy to: powiększenie węzłów chłonnych w obrębie szyi, pod pachami, gorączka, ból głowy i uczucie zmęczenia.

Powrót do góry

Jakie badania mogą być wykorzystane w celu ustalenia przyczyn mojego gardła?

Lekarz może zrobić szybki test STREP, gardła kultury lub obu. Szybki test STREP da efekty szybko – zazwyczaj w ciągu około 15 minut. Ale badania nie powie, czy ból gardła jest spowodowane przez bakterie Streptococcus lub inne niż jeśli jest to spowodowane przez wirusa. Gardła kultury trwa dłużej – od 24 do 48 godzin – ale to bardziej dokładne. Jeśli lekarz zdecyduje, może być mono, on lub ona prawdopodobnie wykonać badanie krwi.

Powrót do góry

Co to jest leczenie na ból gardła wywołane przez bakterie?

Jeśli ból gardła jest spowodowane przez bakterie, lekarz rodzinny prawdopodobnie przepisać antybiotyk. Będzie najprawdopodobniej zaczynają czuć się lepiej w ciągu kilku dni, ale to jest bardzo ważne, aby wszystkie antybiotyki lekarz przepisze. Zmniejsza to ryzyko, że ból gardła powróci, a także pomaga zapobiec oporności na antybiotyki.

Powrót do góry

Co to jest leczenie na ból gardła wywołanego przez wirus?

Antybiotyki nie działają na wirusy. Zakażenia wywołane przez wirusy zwykle wystarczy, aby uruchomić kurs. Najczęściej objawy spowodowane przez wirusa typu zimno odejść w ciągu tygodnia do 10 dni.

Objawy wywołane przez jedno może trwać przez 4 tygodnie lub więcej. Jeśli masz mono, lekarz prawdopodobnie będzie sugerować, że masz dużo odpoczynku i które nie wykonują zbyt trudne. Możesz wziąć paracetamol (jedna marka: Tylenol), ibuprofen (kilka marek: Advil, Motrin, Nuprin) lub naproksen (jedna marka: Aleve) na ból gardła, bóle głowy i gorączka. Dzieci nie powinny brać aspiryny. Aspiryna może spowodować poważne choroby zwanej zespołem Reye’a, gdy podaje się dzieciom poniżej 18 roku życia.

Powrót do góry

Co na ból gardła to spowodowane przez alergie?

Jeśli ból gardła jest objawem kataru siennego lub innej alergii, lekarz może pomóc dowiedzieć się, jak unikać rzeczy, które powodują wyświetlanie alergii. Możesz także wziąć lek dla alergików.

Powrót do góry

Jak można uniknąć złapania lub w tranzycie ból gardła?

Najlepszym sposobem unikania połowów lub w tranzycie wirusów i bakterii, które mogą prowadzić do bólu gardła są regularnie myć ręce, unikać dotykania oczu lub ust i zasłonić usta podczas kaszlu lub kichania.

Powrót do góry

Złagodzenie bólu gardła

Weź paracetamol (jedna marka: Tylenol) lub ibuprofen (jedna marka: Motrin) w celu łagodzenia bólu. Dzieci nie powinny brać aspiryny. Aspiryna może spowodować poważne choroby zwanej zespołem Reye’a, gdy podaje się dzieciom poniżej 18 roku życia.

Płukać gardło ciepłą wodą z solą (1 łyżeczka soli na 1 szklankę [8 uncji] wody).

Suck na gardło pastylki do ssania lub Hard Candy.

Suck na smaku mrożone desery (np. Popsicles).

Użyj nawilżacza w sypialni lub innego pomieszczenia spędzasz dużo czasu w

Pij dużo płynó

Reklamy

Informacje o bolgardla

Blog o bólu gardła
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ból gardła, kaszel. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Co warto wiedzieć o przyczynach bólu gardła

  1. incognito pisze:

    beznadziejny blog

  2. Anonim pisze:

    O Boze, alez to niechlujnie napisane, autor nie czyta takstow przed publikacja?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s