Jesień – czas gdy bolące gardło daje o sobie znać

Katar i ból gardła to częsty problem tej jesieni. Chorobę tę powoduje wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych. Ale należy pamiętać o tym, że ból gardła może być objawem innych groźnych chorób.

Objawy bólu gardła

Ból gardła wywołany przeziębieniem nasila się podczas połykania, towarzyszą mu uczucie drapania, kłucia i pieczenia. Gardło to przestrzeń rozciągająca się od podstawy czaszki aż do krtani. Gardło utworzone jest z trzech pięter: jamy nosowo-gardłowej, jamy ustnogardłowej i części krtaniowej gardła. W części ustnej i krtaniowej gardła błona śluzowa pokryta jest nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, a w części nosowej nabłonkiem wielorzędowym migawkowym. Prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej gardła jest warunkiem koniecznym dobrego samopoczucia. Błona śluzowa gardła jest stale narażona na działanie drażniących czynników fizykochemicznych, dostających się do organizmu drogą pokarmową i oddechową. Często pojawiający się przy przeziębieniu przejmujący ból zwykle może być raczej łatwo ukojony przez leki dostępne bez recepty. Wystarczy zajrzeć do skarbnic apteki i pozyskać taki jak trzeba farmaceutyk, który uleczy przeziębienie i grypę oraz ból gardła. Pomimo doskonale rozwiniętych funkcji regeneracyjnych błona śluzowa gardła jest stale poddana działaniu zmiennych temperatur (ujemnych w trakcie spożywania lodów, wysokich jak dla gardła temperatur związanych ze spożywaniem gorących zup czy piciem gorących napojów). W sytuacji obniżenia bariery ochronnej błony śluzowej oraz w przypadku obniżenia miejscowej i ogólnej odporności również i saprofityczna flora bakteryjna może stać się patogenna. Naturalnie w nosogardle występują bakterie Staphylococcusepidermidis i Staphylococcus aureus oraz pałeczki Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis. W gardle środkowym znajdują się te same bakterie, które obecne są w nosogardle. Ból gardła może pojawić się nagle, czasem poprzedzony bywa katarem. Ból nasila się zwłaszcza podczas połykania, towarzyszą mu uczucie drapania, kłucia i pieczenia. Samopoczucie est na ogół złe, występować może także suchy kaszel. Obserwuje się przekrwienie spojówek i powiększenie węzłów chłonnych. Ogólne „rozbicie”, bóle mięśni i głowy, podwyższona temperatura to inne objawy. Błona śluzowa gardła jest przekrwiona i rozpulchniona. Należy pamiętać, że najczęściej ból gardła powodują infekcje wirusowe. Wirusy te zakażając nos i gardło wirusy powodują stan zapalny oraz niszczą błonę śluzową nosa i gardła.

Infekcja wirusowa przyczyną bólu gardła

Przyczyna ostrego zapalenia gardła są najczęściej: wirusy lub bakterie -paciorkowiec beta-hemolizujący gr. A. Ból gardła może również występować u młodzieży palącej papierosy lub marihuanę. Infekcja wirusowa jest przyczyną reakcji organizmu który wydziela z siebie bradykininy, cytokiny, histamina i inne substancje. Mediatory zapalenia to właśnie te substacje informujące organizm, że w danej części organizmu dzieje się coś złego – to przywołanie obrońców organizmu, których zadaniem jest walka z zarazkami. Skutkiem działania mediatorów zapalenia jest obrzęk błony śluzowej i zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych. Gdy boli gardło to jest to jeden z bardziej nieprzyjemnych stanów stresogennych, przeżycie przykre, o charakterze subiektywnym, powiadamiające o niebezpieczeństwie dla organizmu lub psychiki bądź wyrażające je, mające również znaczenie ochraniające dla podtrzymania jedności człowieka lub osobowości. Ból tworzy się pod wpływem różnorodnych bodźców (mechanicznych, chemicznych, termicznych), które dezintegrują żywą tkankę. Jego receptorami są tzw. zakończenia nerwowe na skórze i w dodatkowych częściach człowieka. Ból zazwyczaj jest rezultatem stymulacji (np. przez ucisk) dróg niosących impulsy nerwowe i pobudzenia ośrodków bólowych w mózgu, a także pojawiać się jako zjawisko psychiczne. Pojawianiu się bólu może towarzyszyć aktywacja współczulnej części autonomicznego nerwowego układu. Mimo, że dominują infekcje wirusowe należy wspomnieć również o bakteriach. Często przy niewłaściwym postępowaniu leczniczym w infekcji wirusowej, dojść może do nadkażenia bakteryjnego. Może również dojść do zakażenia, bez uprzedniej infekcji wirusowej. Najczęściej infekcje bakteryjne powodują bakterie paciorkowce. Objawy są podobne jak w infekcji wirusowej, lecz bardziej nasilone. Ból gardła nasila się przy połykaniu i może promieniować do ucha. Wysokiej gorączce towarzyszy bolesne powiększenie węzłów chłonnych szyi. Ból głowy, ogólne złe samopoczucie, często ból brzucha – to inne objawy infekcji bakteryjnej. Gardło jest czerwone, występują białawe naloty, ropne czopy na migdałkach. Antybiotyk jest niezbędny. Powikłania źle leczonej anginy paciorkowcowej są poważne i dotyczą serca, nerek i stawów. Ponadto proces chorobowy może rozprzestrzeniać się na zatoki, krtań, oskrzela, płuca czy też ucho. Ból gardła Należy zgłosić się do lekarza. Niezbędne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Leczenie

Zazwyczaj przeziębienie jest ważnym powodem osłabienia ustroju. Powodem tworzenia się bólu gardła jest drażnienie receptora nerwowego. Powstały w ten sposób impuls transmitowany jest do ośrodka rdzenia kręgowego, a wówczas do kory mózgowej pacjenta, gdzie koncentruje się uczucie bólu. Praktycznie wszystkie leki dostępne w aptekach bez recepty, a również w punktach sprzedaży i na stacjach benzynowych, działają na podobnej zasadzie: podszywając się pod chemikalia łagodzące go lub blokują pojawianie się cykoloksygenazy, a to on sprawia, że czujemy ból. Przeciwbólowe farmaceutyki to grupa, po którą ludzie sięgają najczęściej. Należą do niej takie preparaty jak ibuprom, opokan czy często zalecany apap. Odpowiedzialne są za łagodzenie objawów bólu a środkami czynnymi najczęściej są kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, paracetamol. Z badań prof. Nikolasa Moore z Uniwersytetu Victor w Bordeaux  wynika, że przykładowo paracetamol i ibuprofen są czynnikami znacznie bardziej skuteczniejszymi, niż leki zawierające kwas acetylosalicylowy. W badaniach z wyznaczonymi do tego pacjentami udowodniono, że z leczenia bólu nie mocnego i nie bardzo dokuczliwego 74 proc. było usatysfakcjonowanych z ibuprofenu, a 69,2 proc. jakości działania paracetamolu, a wyłącznie 68,6 z leku z zawartością w składzie kwasu acetylosalicylowego. Gdy chorujemy na gardło, musimy pić dużo płynów. Najlepsza jest herbata z cytryną, miodkiem lub sokiem malinowym. Dobre efekty dają również herbatki z rumianku, bzu czarnego czy lipy. Poza tym, że łagodzą objawy bólu gardła, działają rozgrzewająco. Napoje, które pijemy nie powinny być ani zbyt gorące ani zimne. Właściwości łagodzące mają również środki o działaniu odkażającym. Chodzi tu mianowicie o napary ziołowe (z szałwii, kory dębowej, rumianku) do płukania gardła. Płukanie gardła musi być przeprowadzone umiejętnie, gdyż w innym przypadku tylko niepotrzebnie podrażnimy błonę śluzową. Napar do płukanki powinien mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Dobre płukanie powinno polegać na parokrotnym przepłukaniu gardła (trzy, cztery razy dziennie po trzy płukania).

Czy potrzebny jest antybiotyk?

Przeziębienie mówimy o nim inaczej zakażenie dróg górnych oddechowych lub ostry nieżyt dróg nosowych wywołany groźnymi wirusami.Przeziębienie nazywane jest jest również, jako zapalenie wirusowe dróg górnych oddechowych co, jak łatwo wywnioskować oznacza, zaatakowane zostały przez wirus nasze: nos i gardło. Groźne wirusy przeziębienia oddziałują poprzez podrażnienie  błony śluzowej naszego nosa i gardła. Po tym jak infekcja już się zacznie, następuje powolne rozszerzenie i przyrost przepuszczalności  krwionośnych naczyń. Poczerwienienie i  obrzęk błony śluzowej to wzorcowe sygnały grypy i przeziębienia. Jednocześnie gruczoły produkują większą objętość śluzu, co u nas powoduje katar i towarzyszące mu kichanie.  Zachowaniom tym może współtowarzyszyć także stan podgorączkowy (najczęściej do 38 stopni Celsjusza) i określany jako suchy, powodujący męczenie kaszel. Przeziębieniowe bóle gardła zazwyczaj pochodzenie wirusowe, a wówczas antybiotyk jest niepotrzebny – bo działa wyłącznie na bakterie. Antybiotyki stosuje się w infekcjach bakteryjnych – ich działanie polega skrótowo mówiąc na zabijaniu bakterii. Jeśli istnieje uzasadniona potrzeba (np. angina paciorkowcowa), trzeba włączyć antybiotyk – gwarantuje szybkie wyleczenie, likwiduje przyczynę stanu zapalnego gardła – bakterie. Infekcja bakteryjna bez antybiotykoterapii przeciąga się, może się rozprzestrzeniać i powodować powikłania.

Reklamy

Informacje o bolgardla

Blog o bólu gardła
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ból gardła, Na ból i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s