Kilka sposobów na bolące gardło

Ciężko jest uczyć się czy wykonywać jakąkolwiek pracę gdy dokucza ból gardła. Poniżej podajemy kilka praktycznych rad na bolące gardło.

Płukanki

Płukanie gardła na ogół jest skuteczne i przynosi nczęsto ulgę. Do opłukania gardła można stosować napary z liści szałwi, kory dębu lub rumianku. Można też skorzystać z gotowych mieszanek do zaparzenia dostępnych w sklepach zielarskich. Są także zwolennicy płukania gardła solą. Dość niekonwencjonalnym sposobem jest płukanie sokiem z buraka czerwonego. Jeśli nie dysponujemy świeżym sokiem z buraków można również płukać gardło dostępnym w aptekach preparatem z buraka czerwonego.
Należy jednak pamiętać, że nieumiejętne płukanie gardła może spowodować, że zamiast poprawy odczujemy wzmożony ból gardła. Ważna jest nie tylko zawartość płukanki ale także jej temperatura, która powinna mniej więcej odpowiadać temperaturze naszego ciała. Jednak aby płukanie przyniosło należyte efekty, należy je wykonywać do kilku razy dziennie, najlepiej 2 do 3 razy.

Przepis domowy na syrop z cebuli

Jedną cebulę zetrzeć na tarce i odsączyć sok. Można też pokroić drobno cebulę i wsypać do kubka lub szklanki, przesypać gęsto cukrem i poczekać aż puści sok. Sok ten odlać i popijać małą łyżeczką. Należy pić po 2 łyżeczki syropu 4-6 razy w ciągu dnia.
W czasie bólu gardła należy dużo pić i mieć odpowiednio nawilżone powietrze.

Środki farmaceutyczne

Sam ból gardła powinny złagodzić na ból gardła środki o działaniu odkażającym i ściągającym dla łagodzenia bólu gardła czyli tabletki do ssania, np. Cholinex, Strepsils, Neoangin. Wskazane jest także płukanie gardła takimi środkami jak gotowe preparaty z rumiankiem i szałwią oraz solanki (np. rozpuszczone w wodzie tabletki EMS). Płyn do płukania powinien mieć taką samą temperaturę jak nasza naturalna temperatura ciała. Gardło zwykle płucze się niedługo, 3 – 4 razy dziennie. Wielokrotne nabieranie płynu do płukania i trzymanie go długo w ustach może podrażnić błonę śluzową.
Czym jest ból gardła?
Ból gardła to jeden z bardziej nieprzyjemnych stresów, przeżycie przykre, o naturze indywidualnej, świadczące o niebezpieczeństwie dla organizmu lub konsystencji psychiki bądź wyrażające je, mające także znaczenie ubezpieczające dla zachowania całości ciała lub jaźni. Ból rodzi się pod działaniem różnorodnych bodźców (mechanicznych, chemicznych, termicznych), które dezintegrują funkcjonującą tkankę. Jego receptorami są tzw. zakończenia nerwowe na powierzchni skóry i w dodatkowych tkankach ustroju. Ból zwykle jest rezultatem stymulacji (np. przez ucisk) dróg transmitujących impulsy nerwowe i prowadzących do pobudzenia ośrodków bólu w części mózgowej, a także pojawiać się jako zjawisko emocjonalne. Odczuwaniu bólu współtowarzyszy aktywacja współczulnej części autonomicznego nerwowego układu. Informacje na podstawie bloga o zdrowiu.

Przeciwbólowe leki na ból gardła i przeziębienie

Zwykle przeziębienie jest przyczyną rozstrojenia ludzkiego organizmu. Przyczyną pojawiania się bólu gardła jest drażnienie receptora nerwowego. Wynikły za tą przyczyną impuls wysyłany jest do ośrodka rdzenia kręgowego, a następnie do kory mózgowej pacjenta, gdzie pojawia się wrażenie bólu. Wszystkie leki dostępne w aptekach bez recepty, a także w warzywniakach i w marketach, działają na zbliżonej zasadzie: podszywając się pod czynniki uśmierzające go lub blokują pojawianie się enzymu cykoloksygenazy, a właśnie on sprawia, że czujemy ból. Leki przeciwbólowe to grupa, po którą pacjenci sięgają najczęściej. Przynależą do niej takie preparaty jak ibuprom, opokan czy cieszący się uznaniem apap. Powodują one łagodzenie objawów bólu a środkami czynnymi na ogół są ibuprofen, paracetamol lub kwas acetylosalicylowy. Z prac prof. Nikolasa Moore z Uniwersytetu Victor w Bordeaux wynika, że przykładowo ibuprofen i paracetamol są czynnikami o wiele skuteczniejszymi, niż leki z kwasem acetylosalicylowym. W badaniach z chorymi dowiedziono, że z leczenia bólu lekkiego i umiarkowanego 74 proc. było zadowolonych z ibuprofenu, natomiast 69,2 proc. ze skuteczności paracetamolu, a wyłącznie 68,6 z leku z zawartością w składzie kwasu acetylosalicylowego.

Reklamy

Informacje o bolgardla

Blog o bólu gardła
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ból gardła, Na ból i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Kilka sposobów na bolące gardło

  1. Pingback: Artykuły reklamowe » Blog Archive » Dowiedz się o sposobach na ból gardła

  2. przeziebienie pisze:

    Polecam zwłaszcza syrop z cebuli na chore gardło.

  3. ewelina pisze:

    Osobiście stosuję hallsy na bolące gardło. Dobra jest też herbata gorąca z miodem. Warto też odleżeć swoje w łóżku.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s